Postita vastus 
Maailmalõpp 2012
30-07-2012, 20:09
Postitus: #1
Maailmalõpp 2012
Järgnevalt saate lugeda Erik Puura arvamust antud teemal.


Üha rohkem hakkame lähiajal kuulma katastroofidest, mis peaksid tabama Maad 21. detsembril 2012. Põhjuseks on see, et rohkem kui kunagi varem on kõikvõimalikud ennustajad, ufoloogid, paranormaalsete sündmuste seletajad ühel meelel valinud välja just selle kuupäeva. Lisaks lubavad arenenud kommunikatsioonivahendid kampaaniaid varasemast tunduvalt efektiivsemalt läbi viia. Globaalse majanduslanguse perioodil on 21.12.2012 ka geniaalne võimalus äri tegemiseks. Paratamatult tekivad kaasaelajad ja uskujad, keda ka Eestis on juba üksjagu.

Miks just 21.12.2012?

Sest enamiku tõlgenduste kohaselt just sel kuupäeval lõpeb maiade kalendri 13. suur tsükkel, osades tõlgendustes on kuupäevaks ka 23.12.2012. Maiade kalendri etapilisuse ja selle tõlgendamisega tegeleb maailmas tuhandeid inimesi, kes soovib, leiab sadu veebisaite ja võib ise edasi uurida. Florida loodusajaloo muuseumi Ladina-Ameerika kunsti ja arheoloogia kuraator Susan Milbrath väidab, et puudub arheoloogiline andmestik, nagu tähendaks kalendritsükli lõpp aastal 2012 maiade arvates maailma lõppu. Samuti Floridas paikneva Kesk-Ameerika uuringute arengu fondi juhi Sandra Noble’i väitel oli muinasajal kalendritsükli lõpp maiade jaoks suur pidupäev ning selle seostamine maailma lõpuga on täielik väljamõeldis ning võimalus väga paljudele edukaks äritegevuseks.

Täpselt nagu ümmargune aastavahetus 2000, on ka maiade kalendritsükli lõpp võimalus mõtteid koondada ning analüüsida inimkonna arengut – kuhu oleme jõudnud ja kuhu tahame edasi liikuda. Hirmu külvajad aga on seondanud selle kuupäevaga kõik ohud, mis inimest ähvardavad ning ütlevad, et täpselt pole teada, mis juhtub, aga midagi juhtub… Ka mina olen saanud e-kirju, kus väidetakse, et ma ei tea mitte midagi ning midagi kindlasti juhtub. Inimesed on läbi lugenud paar raamatut, kus tehakse selgeks, et kõik ennustajad ja ennustused viitavad just sellele kuupäevale.

Veebisait http://www.december212012.com/ on ennast kuulutanud selle päeva sündmuste ametlikuks veebisaidiks. Et inimene ikkagi uskuma hakkaks, on müügil raamat ’Täieliku idioodi juhend aastasse 2012’ ja hulk bestsellereid. Vastava kuupäevaga T-särki hoiab käes Barack Obama, müügil on kõikvõimalikud riideesemed selle kuupäevaga. Pakutakse võimalust tellida katastroofikindlaid maju ja varjendeid. Töötab ka sekundite lugeja, täpseks momendiks on valitud kell 11.11 GMT. Vasakus ülanurgas vilguvad kuulsuste pildid, kes kõik sellesse usuvad, nende seas Mel Gibson. Võimalik on jätta oma nimi uskujate nimekirja.

Võimalike katastroofide loetelus on suur hulk looduskatastroofe, mis Maal on senini esinenud ja esinevad ka edaspidi – vulkaanipursked, maavärinad, tsunamid, kuumalained, troopilised tormid. Laamad liiguvad üksteise suhtes, lahknevad ja sukelduvad üksteise alla. Inimene pole võimeline ei maavärinaid ega vulkaanipurskeid ära hoidma, need on toimunud sadu miljoneid aastaid ja toimuvad ka edaspidi. Muide, XX sajand läks ajalukku kui sajand ilma hiigelsuurte vulkaanipurseteta, samas kui Tambora purse 1815. aastal paiskas atmosfääri nii palju tuhka, et aastat 1816 teatakse ülemaailmselt kui ilma suveta aastat. Krakatau plahvatust aastal 1883 oli kuulda 3000 km kaugusel Austraalias. Ükski neist sündmustest ei langenud kokku mingi kalendri lõppemisega. Samas ükski geoloog ei oska hetkel kindlalt väita, kas ülitugevaid vulkaanipurskeid on lähiaastatel oodata või mitte. Paljusid vulkaane jälgitakse, otsustavad märgid aga võivad ilmneda alles vahetult enne purset.

Mis puudutab üleujutusi, kuumalaineid või orkaane, siis võib jääda mulje, et need on viimasel ajal sagenenud ja muutunud tugevamateks. Sellel on siiski mitmeid teisi põhjusi võrreldes looduse enda muutumisega: informatsioon levib kiiremini, inimene on muutunud kergemini haavatavaks, inimesi on maailma juurde tulnud ning inimene ise on keskkonda mõjutanud. Informatsioon mistahes maailma piirkonnas toimunust jõuab kohale minutitega. Samas uutele inimestele on vaja maad – asustatakse vulkaanide jalameid ja jõelamme. Ressursside ammendamisel tekivad muutused, näiteks puude massiline raiumine Himaalaja jalamil põhjustab vee kiiremat liikumist jõesängidesse ning suurendab üleujutuse riske Bangladeshis veelgi. Linnastumine tagajärjel suunatakse samuti vesi kiiremini jõgedesse ja suureneb üleujutuse risk. Tugevamad tormid, kuumalained ja üleujutused võivad olla ka globaalsete kliimamuutuste tagajärjeks.

Nii et pole välistatud, et aastal 2012 mingi suurem looduskatastroof ka juhtub, kuid samamoodi võivad need juhtuda ka aastal 2011 või 2015, neid on juhtunud minevikus ja juhtub ka edaspidi.

Omaette teooriaks on planeet X või Nibiru, mis pidavat Maa lähedusse jõudma ning mida vastavalt ettekuulutustele juba praegu 2009. aastal olevat näha. Sellesse väljamõeldisse võib uskuda, kuid minu hetketeadmiste kohaselt väljamõeldiseks see jääbki. Ka seostada Maa ajaloos korduvalt toimunud magnetpooluste vahetust just aastaga 2012 ei ole absoluutselt mingit põhjust. Päikesetormid on aastal 2012 aktiivsemad ning mõju satelliitidele võib olla tõsine, kuid seostada seda mingi suure katastroofiga Maa pinnal ei saa.

Kõige selle juures on suurimaks riskiks hoopis see, mis inimene ise teha võib. Näiteks terroriaktide mõju on kindlasti suurem, kui sellega kaasneb 21.12.2012 kuupäevaga kaasnev massipsühhoos. Rakendades maiade kalendri lõpu, Nostradamuse ennustused jms inimkonna vaimse mõjutamise teenistusse võib kaasa tuua ususektide ja ka teiste mõjutatud inimeste enesetappude laine. Kuupäevaga seotud katastroofidesse uskumine muutub paljudele eneseväljenduseks, omalaadseks uskumuseks, mille nimel muuta oma elu vastavaks 1411 alles jäänud päevale tänase seisuga (08.01.2009). Teised oskavad seda ära kasutada – viimane viimsepäeva õhutamine planeet Nibiru saabumise abil oli 2003. aasta alguses, paraku mais 2003 ei juhtunud midagi ning kõik toonased veebisaidid on muutunud, seal vilgub uus kuupäev – 21.12.2012. Pannes kokku kõik võimalikud katastroofiriskid ja suunates just sellele kuupäevale kõik võimalikud ennustajad on võimalik teha filme, kirjutada raamatuid, müüa vidinaid ja varjendeid – ühesõnaga teenida palju raha ning edukas ärimees oskab sellega väga hästi hakkama saada.

Hiljuti külastasin Dan Browni raamatu ’Da Vinci kood’ ühte tegevuskohta – Rosslyni kabelit Edinburghi lähedal. Kui enne raamatu ilmumist külastas seda paarsada inimest aastas, siis nüüd on kümnete tuhandete turistide külastusraha ja vidinate müük sealsetele inimestele tõeliseks sissetulekuallikaks. Kes oskab hästi müüdavasse müüti siduda Kaali järve ja 21.12.2012, võib samuti palju teenida.

Kindlasti võivad paljud 21.12.2012-sse uskujad väita, et kuupäeva kasutamine äriks on teisejärguline ja tegelikkus on maiade kalendri lõppemisega ette määratud. Paraku unustavad nad, et see inimene, kelle raamatust nad meelevaldselt kokkupandud tõlgendusi lugesid ja neid uskuma jäid, on oma raha juba kätte saanud. Kogu juba käivitunud kampaaniat analüüsides saab seda seostada eelkõige inimeste eneseväljendusega, millesse püütakse haarata ka teisi, ning puhtalt äriga, mida veel 1411 päeva saab edukalt teha. Seejärel tuleb leida uus kuupäev.

Kas 21.12.2012-sse uskujad võivad saavutada lotovõidu ja just sel kuupäeval tõesti näiteks toimub katastroofiline maavärin või vulkaanipurse? Jah, see on võimalik, täpselt nagu võite võita lotomängudel. Läbiviijad on võtnud palju lotopileteid, nad ei piirdu ainult Nibiru või magnetpooluste vahetusega, vaid on lisanud sinna ka tavalised katastroofid. Kuid ikkagi tõenäosus on väga väike, meenutuseks aastast 2003 võite lugeda toonaseid reaktsioone, kui midagi ei juhtunud… Seekordne kampaania saab siiski olema palju tugevam.


Allikas

*******

Ja veel lugemist:

Järjekordne maailmalõpuennustus: Nibiru 21.12.2012. Ehk aitab juba?

- Tarkus on arusaam sellest, kui vähe me tegelikult teame -
Leia selle kasutaja kõik postitused
Tsiteeri seda postitust oma vastuses
30-07-2012, 20:10
Postitus: #2
RE: Maailmalõpp 2012
NASA astrobioloog: tõde aasta 2012 kohta
14/02/2010


NASA astrobioloog David Morrison on saanud sadu küsimusi erinevate looduskatastroofide kohta, mis internetimaterjalide väitel aastal 2012 ees seisavad. Sealhulgas on mitmeid pöördumisi noortelt, kes nutavad, kaaluvad enesetappu ja viimases hädas otsivad abi. Lõpuks ei pidanud Morrison vastu ja tegi avaliku pöördumise, et lihtsate sõnadega ja mitu korda üle korrates kõik ’puust ja punaseks teha’. Avaldan pöördumise tõlke eesti keelde. Kui Youtube’is otsida ’the truth about 2012’, toob otsing esile sadu klippe, mis kõik kinnitavad ees seisvaid katastroofilisi sündmusi. Kuna Morrisoni pöördumine on seal hulgas kui hüüdja hääl kõrbes, toon selle siin spetsiaalselt välja.

YouTube - The Real Truth about 2012 -- It's not going to happen, says Nasa

Tere, minu nimi on David Morrison, olen kosmoseteadlane NASA teaduskeskusest. Viimase kahe aastat jooksul olen vastanud avalikkuse sadadele küsimustele ohtude kohta, mis peaksid Maad ähvardama aastal 2012. Ja nüüd tahan ma kasutada võimalust teiega otse rääkida.
Maa ei ole aastal 2012 ohus. Kõik viimsepäeva jutud internetis on suur pettus, mida levitavad inimesed, kes püüavad raha teenida. Nii et ärge muretsege. Lubage mul rääkida mõnedest konkreetsetest asjadest. On olnud palju jutte planeedist X või Nibirust, mis peaks olema hiiglaslik planeet, mis detsembris 2012 põrkub Maaga kokku või vähemalt tuleb Maale väga lähedale. Fakt on aga see, et Nibirut ei ole lihtsalt olemas.

Jättes kõrvale veidrad kohad, kust ideed Nibiru kohta teieni tulevad, ainuke mis te peaksite tegema on pöörduda astronoomide poole. Kui planeet X või Nibiru siseneks Päikesesüsteemi, siis peaksid astronoomid olema seda jälginud juba viimase 10 aasta jooksul. Üle kogu maailma, nii amatöörid kui professionaalid. Ja praegu peaks see olema nähtav palja silmaga. Seda pole. See on farss. Pole vaja muretseda mingi objekti pärast, mis tuleb ja põrkub Maaga ning kahjustab meid.
Samuti on muretsetud nn galaktika joondumise pärast. Kuna igal aastal detsembris on Päike Maalt vaadatuna ligikaudselt galaktika keskpunkti suunal. See juhtub igal aastal, see ei tähenda õigupoolest mitte midagi, ja aasta 2012 pole millegi poolest eriline. Kui te ei muretsenud 2009. aasta detsembri pärast, siis ei pea te ka muretsema 2012. aasta detsembri pärast. Joondumine võib tunduda mõnedele hirmutavana, tegelikult aga pole joondumised teadlaste jaoks olulised. Kui planeedid joonduvad või Päike joondub, ei teki mingeid erilisi jõudusid. See on omamoodi kummaline nähtus, aga mitte midagi tõeliselt teaduslikult huvipakkuvat.

Samuti on olnud muretsemist Maa pooluste vahetumise kohta. Keegi ei oska eriti hästi seletada, kuidas see võiks toimuda, ja kui te räägite Maa geograafilistest poolustest, siis need vahetuda ei saa. Pole kunagi vahetunud ega vahetu. Mõned inimesed aga tunnevad muret magnetpooluste võimaliku vahetumise üle. Magnetilise põhjapooluse ja lõunapooluse vahetumine leiab aset üks kord keskmiselt iga mõnesaja tuhande aasta jooksul. Kuid pole põhjust arvata, et see juhtub aastal 2012, ja tegelikult puuduvad tõendid, et see tooks meile mingit kahju isegi siis, kui see toimuks. Mõned inimesed seostavad seda päikesetormide ideega. Jah, Päikese aktiivsus on maksimaalne iga 11 aasta järel ning maksimum võib kahjustada orbiidil paiknevaid satelliite. Ja me võime näha põhjavalgust ja virmalisi, aga tõeline kahju on väga väike. Ning järgmist Päikese maksimumi ei ole ennustatud mitte detsembriks 2012, vaid kevadeks 2013, lisaks on prognoositud, et see saab olema palju väiksem kui tavaliselt.
Veel kord, kogu jutt 2012-st on pettus. Võltsing. Pole midagi, mille üle peaksite muretsema. Ma saan küsimusi paljudelt inimestelt, kes on tõeliselt hirmul, isegi mõnedelt noortelt, kes ütlevad et nad kaaluvad enesetappu. See on tõesti kurb. Ja minu jutu mõte on lihtsalt selgitada, et probleemi pole olemas. Ja kõik see suur hulk materjale, mida näete internetist ja Youtube’ist ning kus inimesed väidavad, et meid ootavad ees hirmsad ohud ja inimkonna väljasuremine, on valed. Ärge muretsege 2012. aasta üle ning nautige aastat 2013, kui ta käes on.


Allikas

- Tarkus on arusaam sellest, kui vähe me tegelikult teame -
Leia selle kasutaja kõik postitused
Tsiteeri seda postitust oma vastuses
23-10-2012, 15:41
Postitus: #3
RE: Maailmalõpp 2012
Hannes Vanaküla tõde maailmalõpu kohta.
Maag Hannes Vanaküla: aastal 2012 hävib elu meie planeedil
http://www.elu24.ee/255916/maag-hannes-v...planeedil/

Keegi oskab öelda miks niisuguseid artikleid Elu24 edastab?
Leia selle kasutaja kõik postitused
Tsiteeri seda postitust oma vastuses
23-10-2012, 18:31
Postitus: #4
RE: Maailmalõpp 2012
(23-10-2012 15:41 )Karlsson Kirjutas:  Hannes Vanaküla tõde maailmalõpu kohta.
Maag Hannes Vanaküla: aastal 2012 hävib elu meie planeedil
http://www.elu24.ee/255916/maag-hannes-v...planeedil/

Keegi oskab öelda miks niisuguseid artikleid Elu24 edastab?

Kas sa oskad öelda, miks sa selle jama siia lisasid?

Kirjutame palun ikka midagi asjalikku foorumisse, mitte ei lisa siia mingit tilu-lilu.

Me ei tõmba külge mitte seda, mida me tahame, vaid seda, mis me oleme.
Leia selle kasutaja kõik postitused
Tsiteeri seda postitust oma vastuses
23-10-2012, 22:55
Postitus: #5
RE: Maailmalõpp 2012
Kuulsa Eesti maagi arvamus 2012 aasta kohta, peaks ju teemaga klappima?
Ise ju lisasite teise teemasse tema raadioloengu. Mingid tulnuk-seened või midagi seesugust.
Leia selle kasutaja kõik postitused
Tsiteeri seda postitust oma vastuses
24-10-2012, 6:43
Postitus: #6
RE: Maailmalõpp 2012
(23-10-2012 22:55 )Karlsson Kirjutas:  Kuulsa Eesti maagi arvamus 2012 aasta kohta, peaks ju teemaga klappima?
Ise ju lisasite teise teemasse tema raadioloengu. Mingid tulnuk-seened või midagi seesugust.

Lisasin ja põhjendasin, miks selle foorumisse panin, Vanakülalt tuli väga huvitav superseene teooria, edasi ajasin jälgi, kuida see teooria võis sündida.

Seega KuMa ütleb Sulle, et postituse juurde käiv selgitus oli olematu, lähtuvalt sinu alljärgnevast.
Tsitaat: "Hannes Vanaküla tõde maailmalõpu kohta /-/Keegi oskab öelda miks niisuguseid artikleid Elu24 edastab?"
Jääb arusaamatuks, kas Sa siin kuulutad ja nõustusid Vanaküla "tõega", ja isegi siis kui see on "tõde", milleks seda "tõde" siia vaja oli (?), me ei saa sinna midagi parata. Seega Sinu postituse eesmärk jäi hämaraks vähemasti mulle!?
Juhul kui sa selle "tõega" nõus ei olnud, siis nii ütlegi ja selgita, et toimus paanika õhutamine, kuid ma ei tahaks mõteldagi, et siin on tegemist varjatud Vanaküla alavääristamisega, seda me siin tõesti ei tee, igal omad tõed.

Lugupidamisega
Tsiteeri seda postitust oma vastuses
24-10-2012, 14:17
Postitus: #7
RE: Maailmalõpp 2012
Selgitus:
Uurisin, kes see Vanaküla olla võib ja sattusin 2012 ja maailmalõppu käsitleva artikli peale ja küsisin, et miks küll Elu24 niisuguseid artikleid avaldab.
Tegelikult mul pole õrna aimugi kas Vanaküla uskuda või mitte. Ühtepidi nagu jaburdus kuubis, teistpidi jälle muudkui rahvas kuulab tema raadiojutlusi. Aga ju siis kuskil ikka mingi iva ka peidus on, mida ma ise küll seni veel leidnud ei ole.
Leia selle kasutaja kõik postitused
Tsiteeri seda postitust oma vastuses
24-10-2012, 16:12
Postitus: #8
RE: Maailmalõpp 2012
Mida suurem on vale, seda rohkem seda usutakse.

- Adolf Hitler -

- Tarkus on arusaam sellest, kui vähe me tegelikult teame -
Leia selle kasutaja kõik postitused
Tsiteeri seda postitust oma vastuses
04-11-2012, 1:32
Postitus: #9
RE: Maailmalõpp 2012
Ma olen alati skeptiliselt suhtunud usuhulludesse ja maailmalõpu ennustajatesse.
Kuid 23.12.2012 teeb mind natuke ärevaks. Esiteks on asi nn. Maiade kalendris.
Maiad võtsid selle üle Olmeekidelt, kelle rahvuse ja osa kultuurist nad
tõenäoliselt ise hävitasid. Olmeegid omakorda tsivilisatsioonilt, millest
me midagi ei tea.Teada on,et mingi tsivilisatsioon kaardistas ka kogu maa-
kera aastatuhandeid enne Kolumbust. Näiteks admiral Piri Reis(elas 16. saj.alguses) kes oli oma kaarti kopeerinud varajasematelt kaartidelt ja mis leiti Konstatinoopolist. Originaali pole leitud, küll aga veel koopiaid.Tähelepanuväärne on see, et kaardistatud on kogu Antarktika, kui ta oli veel jäävaba!!!
Koolist mäletan, et jääkiht on seal olnud u. 2 000 000 aastat, paksusega 2 km.
Praegu teame, et 4500-6000 aastat e.kr. oli see veel osaliselt jäävaba. Me kas usume või ei usu Jumalasse, aastasadade jooksul on ortodoksne
maailmavaade jäänud meile külge, Piibli lugude ja ajaarvamisega.
Samuti on mingi tsivilisatsioon ehitanud igasse maailmajakku püramiide, mis
on täis matemaatilisi mõistatusi. Näiteks ehitise aluseks on võetud kaare
nurk, kas siis 2 või 4 piid. Teadaolevalt arv 3.14 omistatakse Archimedesele. Viimane elas aga kusagil 3 saj. ekr.Peale selle on püramiididel kõik kaatetid
võrdsed ja tipud keskel ning seda tohutul suurel pindalal. Lõpuks on need ehitised kõikides maailmajagudes väga sarnased. Kes need ehitas ja milleks...?
Ega ometi Egiptlased ei läinud neid Ameerikasse või Hiinasse ehitama. Järelikult koolis õpitu ei vasta kuidagi faktidele. See on väga tühine osa maailma imedest, aga paneb mõtlema kellel on õigus või kus on tõde.
Tekib küsimus kas ma usun, et minevikus on meie planeedil olnud kõrgtsivilisatsioon –siis „ jah.“ Skeptik küsib, „aga miks neist pole jäänud jälgi?“ Vabandage, peale
10 000-15 000 aastat jäljed jäävadki ainult kivisse.
Tulen tagasi nn. Maiade kalendri juurde – seal ei mainita maailma lõppu, vaid suurt nihet.
Nüüd järgmine fakt: astronoomiliset on maakera pretsessiooni telg(pendeldab
vastupidi maakera pöörlemisele.Täisring ligi 26 000.a.)meile
praegu väga halvas pendli äärmises asendis, veevalaja ja kalade vahel.
Einsteini teooria kohaselt võivad miljardeid tonne kaaluvad "jäämütsid"
pendli tsentrifugaaljõu mõjul paigalt "nihkuda". Kui maakera telg vahetab
asukohta + "jäämütsid" hakkavad sulama on see...Tegelikult toimub see
nihe juba praegu, viimaste aastakümnete jooksul järjest kiiremini.
Siit võiks edasi jätkata, kuid mõistlikum oleks teil endal lugeda teatmeteoseid.
Üks kokkuvõtlikum on Graham Hancock"Jumalate jäljed", ka Eesti keeles.


Lisatud manus(ed)
.doc  Ma olen alati skeptiliselt suhtunud usuhulludesse ja maailmalõpu ennustajadesse.doc (Suurus: 27 KB / Allalaadimisi: 5)
Leia selle kasutaja kõik postitused
Tsiteeri seda postitust oma vastuses
04-11-2012, 12:25
Postitus: #10
RE: Maailmalõpp 2012
Egas uskumist saa keegi keelata. Igaüks usub just seda, mida ta tahab. Ja kui tuleb maailmalõpp, no mis siis meie sinna ikka parata saame. Paistab aga, et maiad ise selles maailmalõpus küll veendunud ei ole.

Enamik arheolooge, astronoome ja maiasid usub siiski, et ainus “meteoorisadu”, mis Maad lähitulevikus tabab, on kombinatsioon new-age-filosoofiast, pop-astronoomiast, internetis levivatest viimsepäeva-kuulujuttudest ja spetsiaalsetest teleprogrammidest nagu telekanali History Channel saade, kus segati kokku Nostradamuse ja maiade “ennustused” ja küsiti retooriliselt: “Kas 2012 on aasta, mil kosmiline kell lõplikult maha käib, jätmata meile ühtegi päeva või terakestki lootust?”

See kõik kõlab üsna sarnaselt möödunud kümnendite viimsepäeva-stsenaariumeile: 1987. aastal toimuma pidanud Harmoonilisele Konvergentsile, Jupiteri Efektile või “Planeet X”-ile. Käesoleval teoorial on aga vähemalt mingisugusedki arheoloogilised alused.

Üks selline kannab nime Kuues Mälestusmärk. 1960. aastatel Mehhiko lõunaosas maantee-ehituse käigus vähetuntud varemest leitud kivitahvel oleks teadusele peaaegu kaduma läinud: osa väljakaevamiste alast kaeti asfaldiga ning osa tahvlist pandi lihtlabaselt pihta.

Tahvel on ainulaadne sellepärast, et järelejäänud osad kannavad aastaarvu 2012 ekvivalenti. Kirjutis kirjeldab midagi, mis 2012. aastal juhtuma peaks. Sündmustesse on segatud maiade salapärane jumal Bolon Yokte, keda seostatakse nii sõja kui loomistööga. Kulumine ja kivisse tekkinud pragu muudavad kirjalõigu lõpuosa aga praktiliselt loetamatuks.

Mehhiko riikliku autonoomse ülikooli arheoloog Guillermo Bernal on enda väitel lugenud mahakulunud tähemärkidest välja sõnumi: “Ta laskub taevast alla.”

Võib tunduda kõhedusttekitav, kuid Bernal märgib, et maiade asulate väljakaevamistelt on leitud muidki kirjutisi, mis puudutavad 2012. aastast märksa hilisemaid perioode — näiteks umbkaudu aastat 4772.

Igatahes on põuast laastatud Yucatani poolsaarel elutsevatel maiadel suuremaid muresid kui 2012. aasta.

“Kui ma küsiksin maiakeelsete kogukondade elanikelt, mis juhtub aastal 2012, poleks neil õrna aimugi,” kinnitab Yucatanil tegutsev maiast arheoloog Jose Huchim. “Maailm lõppeb? Nad ei usuks seda. Meil on siin tõelisi probleemegi, nagu näiteks sademete puudumine.”

Maiade tsivilisatsioon, mille hiilgeaeg jäi vahemikku 300 kuni 900 pKr, oli astronoomias väga osav. Maiade pikkarvestuse-kalender algab aastal 3114 eKr; selles on umbkaudselt määratletud 394 aasta pikkused perioodid, nn baktunid. 13 oli maiadele tähendusrikas ja püha arv, ning 13. baktun lõppeb 2012. aasta 21. detsembri paiku.

“Tegemist on erilise loomistähtpäevaga,” selgitab Texase ülikooli maiade raidkirjade spetsialist David Stuart. “Maiad pole kunagi öelnud, et maailm lõppeb. Nad pole kunagi öelnud, et tingimata peaks midagi halba juhtuma. Lihtsalt, see tulevikus aset leidev tähtpäev on Kuuendale Mälestusmärgile kirja pandud.”

Bernal leiab, et maailmalõpp on “väga läänelik, väga kristlik” kontseptsioon, mis on maiadele külge poogitud tõenäoliselt sellepärast, et läänemaailma müüdid on end ammendanud. Oleks tegu lihtsalt mütoloogiaga, võiks selle ehk tähelepanuta jätta.

Mõned aga usuvad, et maiad teadsid veel üht saladust: et Maa telg loperdab, muutes igal aastal veidi tähtede näilist paigutust taevavõlvil. Kord iga 25 800 aasta tagant talvisel pööripäeval — kui Päike asub silmapiiril kõige madalamas punktis — satub Päike meie Linnutee galaktika tuumaga ühele joonele.

See juhtub 2012. aasta 21. detsembril, mil jääb mulje, et Päike tõuseb samast punktist, kus galaktika ere kese loojub. Veel üks kõhedusttekitav kokkusattumus?

“Ma tahaksin sellise jutu rääkijatelt küsida üht asja: ja mis siis?” ütleb täheteadur ning skeptilise veebipäeviku Bad Astronomy pidaja Phil Plait. Tema kinnitusel ei kattu joondumine täpselt 2012. aasta ennustustega ning kauged tähed ei avalda mingisugust mõju, mis Maad kahjustada võiks. “Nad pingutavad roppu moodi, et leida midagi astronoomilist, mis klapiks nende ettekujutusega 2012. aasta sündmustest,” ütleb Plait.

Kaks aastakümmet maiade varemeid uurinud sõltumatu uurija ja kirjanik John Major Jenkins usub, et maiad olid joondumisest teadlikud ja omistasid sellele ülisuurt tähtsust.

“Kui tahame suhtuda aupaklikult sellesse, kuidas maiad sellest mõtlesid, peaksime ütlema, et maiad pidasid aastat 2012, nagu kõikide tsüklite lõppusid, muutumise ja uuenemise ajaks,” ütleb Jenkins.

Sedamööda, kuidas internet 1990. aastatel populaarsust kogus, levis teave ka “saatuslikust” kuupäevast; mõned hakkasid muretsema selliste “2012. aasta katastroofide” pärast, mida maiad uneski näinud polnud.

Kirjanik Lawrence Joseph kinnitab, et Päikese pinnal toimuvad plahvatuslikud tormid võivad oma võimsuse tipul muuta aastateks kasutuskõlbmatuks Põhja-Ameerika elektrivõrgu, mis tooks kaasa toidu- ja veepuuduse — tsivilisatsiooni kokkukukkumise. Päikese aktiivsus saavutab lae iga 11 aasta tagant, kuid Joseph usub, et leidub tõendeid, mille põhjal võib oletada, et 2012. aasta aktiivsustipp võib kujuneda “tõeliseks pommiks”.

Joseph, kes ühest küljest kutsub valitsusi üles elektrivõrkudesse kaitsemeetmeid paigaldama, manitseb teisalt lugejaid, et need ei “kasutaks aastat 2012 ettekäändena mitte elada tervislikul ja vastutustundlikul moel. Ei ole vaja krediitkaarte tühjaks tõmmata.”

Veel üks History Channeli saade pealkirjaga “Mineviku dešifreerimine: maailmalõpp 2012: päevad on loetud” väidab, et galaktiline joondumine või magnetilised häired võivad mingil moel esile kutsuda “pooluste nihkumise”.

“Kogu planeedi vahevöö võib nihkuda loetud päevade, koguni tundidega, nii et põhja- ja lõunapoolus vahetavad kohad, mis tooks kaasa ülemaailmse katastroofi,” kuulutab hääl kaadri tagant. “Maavärinad raputaksid kõiki mandreid, massiivsed tsunamid pühiksid rannikulinnad olematusse. Tegemist oleks ülima planetaarse hävinguga.”

Selline arusaam pärineb ilmselt 19. sajandi prantslaselt Charles Etienne Brasseur de Bourbourgilt, arheoloogiks hakanud ekspreestrilt, kes samuti muistsete maiade ja asteekide tekste uuris.

Teadlased kinnitavad, et parimal juhul nihkuvad poolused kiirusega üks kraad miljonis aastas, ning et pole ühtegi märki, mis näitaks, et see protsess algab aastal 2012.

Ehkki ammuilma teadlasena usaldusväärsuse kaotanud, tõestab Brasseur de Bourbourg üht: lääne inimesed on juba rohkem kui sada aastat üritanud maiade pärandist maailmalõpu-ennustusi välja pigistada. Iidsetest rahvajuttudest lummatud entusiastid ei vaevu aga enamasti pöörama tähelepanu värskematele maailmalõpu-ennustustele.

http://forte.delfi.ee/news/teadus/maiad-...d=26203811

Leiti uus maiade kalender, mis ennustab maailma jätkumist veel vähemalt 7000 aastat:

http://www.elu24.ee/837588/maailmalopp-j...-kalender/

Paneksin siia juurde ka Tiibeti laama ennustuse 21.12.2012 - ks. Päris maailmalõppu ta ei luba, aga...

Tiibeti laama, keda tuntakse kui Shambala oraaklit tegi seoses 21. detsembriga avalduse.


Tiibeti laama sõnul mattub Maa 21. detsembril täielikku pimedusse ja vaikusse. Kaob elekter, kommunikatsioonivahendid ei tööta ning heli ei ole.

Maa läbib sel ajal nii-öelda galaktilist nullvälja. Tegemist olevat olukorraga, kus ei ole ruumi, aega, energiat ega ka gravitatsiooni.

Samas soovitas laama tulevat mitte karta. Pimedusest hakkavad ilmuma lõpuks valgussähvakud ning selline olukord kestab 3 – 4 päeva.

Pärast seda ilmuvad valgus, heli ja ka Päike tagasi.

«Loomad tunnevad seda ette ja saavad hakkama. Inimesed seevastu võivad hulluks minna. On oodata, et kümme protsenti rahvastikust seda üle ei ela,» selgitas laama.

http://www.elu24.ee/1027244/tiibeti-laam...a.facebook

PS. Olen Hancocki "Jumalate jäljed" läbi lugenud ja mulle hirmasti meeldis sealt see teooria Egiptuse püramiidide ehitamise kohta mingi muistse kõrgtsivilisatsiooni poolt. Aga hiljaaegu uuristas üks "sõber" mu ilusa teooria sisse paraja prao, mistõttu on ka Hancock minu silmis osa oma usaldusväärsusest kaotanud. :shrug2:

Cogitationis poenam nemo patitur
Leia selle kasutaja kõik postitused
Tsiteeri seda postitust oma vastuses
04-11-2012, 15:10
Postitus: #11
RE: Maailmalõpp 2012
Noh see maiade praeguse maailmatsükli lõppemise teave levis ju juba ammu enne internetiajastut.
Ei räägitud siis küll ainult maiadest, vaid erinevate indiaanikultuuride ennustustest.
Hancock tuli lagedale teooriaga, et Giza püramiidide orientatsioon peegeldab Orioni vööd ehk öist taevast nagu see paistis u. 10 500 ekr. Tema teave on nüüdseks vaid osaliselt vananenud, püramiidid ja mitte ainult Egiptuse omad, on tänaseks päevaks hoopis vanemateks dateeritud.
Näiteks uuri kui vanad on Bosnia püramiidid.
Hancocki tõenditeks on üleujutatud megaliitrajatised üle kogu maailma, sh Bimini tee, Yonaguni varemed, struktuurid India rannikul jpm. Mis prao see sõber sulle siis nendes teooriates uuristas?
New Age kui liikumine sai alguse juba 60.ndatel. Samad apokalüptillised arvamused on erinevates kultuurides läbi ajaloo erinevate nimetuste all alati püsinud. Arvamus, et vana, materialistlik maailm on otsa saamas ning tulemas uus ajastu, valgustatud ja vaimne põhineb iidsete tarkade teostel. Põhiliselt Idamaade tarkade teostel.
Arvatakse ka, et see Uus Ajastu - Veevalaja ajastu - on juba ammu juba käes. Põhineb iidsel astroloogial.
No need Delfi ja Elu24 artiklid on üldse ühed naljanumbrid.
Raamatutest soovitan lugeda "Fraktaalset aega". Seal neid hüpoteese rohkesti ja ka maiade kohta kõik piisavalt ära seletatud.
http://www.pilgrimbooks.ee/product/6155/?cid=3762
Leia selle kasutaja kõik postitused
Tsiteeri seda postitust oma vastuses
04-11-2012, 16:11
Postitus: #12
RE: Maailmalõpp 2012
(04-11-2012 15:10 )Karlsson Kirjutas:  
Tsitaat:Arvatakse ka, et see Uus Ajastu - Veevalaja ajastu - on juba ammu juba käes. Põhineb iidsel astroloogial.
No need Delfi ja Elu24 artiklid on üldse ühed naljanumbrid.

Kes arvab, et Veevalaja ajastu juba käes on? Pidime ju ikka üleminekuajastul elama, mis pidada kestma ikka väga pikka aega? :scratchhead:
Mis puutub Delfi ja Elu 24 artiklitesse, siis need on täpselt sama usaldusväärsed, kui kõik muud faktid. Tegelikult põhineb kõik mitte iidsetel ennustustel või Idamaa tarkade teostel vaid erinevate tänapäeva teadlaste või muidumeeste tõlgendusel. Ja need tunduvad olevat kõik enam-vähem samaväärsed. Kes tahab, usub, kes ei taha ei usu. Mina olen skeptik ja ei usu.:arf: Aga kui maailmalõpp tuleb, siis mis vahet sellel on, missugust versiooni ma uskusin.


Maailmalõpp 21.12.2012


Maiade kalendri järgi lõpeb 21.12.2012 järjekordne 5125 aasta pikkune Maailmaajastu, samuti 5 x 5125 aasta pikkune Suur Tsükkel. Väidetamisi meie taevane orbiit pöördub ja hakkab meid Galaktika tuumale taas lähendama, tulemuseks suurenev osasammine selle”müstilisest energiast” – rahu, tervenemine, armastus, kaastunne, inimkonna “uuestisünd”. Seda kinnitab ka astroloogia: kui Kalade Ajastu põhiplaan oli jagada ja vallutada, eristada ja uurida, lahutades vastandeid üksteisest, siis Veevalaja põhiplaaniks on holistlik ühtsus. Nostradamus, Edgar Cayse, asteegid, maiad, hopid jt – nad kõik näevad millegi võimsa, võimalik et imelise ja võimalik, et hävingulise toimumist kogu planeedi ulatuses ajavahemikus 20. sajandi viimastest aastatest 21. sajandi esimeste aastateni – mille mõju varieerub “õndsusest õuduseni”. Kusjuures Ajastute vahetuse kataklüsmilisi sündmusi on peetud vajalikuks “puhastuseks”, mis sillutab teed algavale tsüklile. Millised on (ja kas üldse on?) konkreetsed “ohud” ja kuidas neid kohata? Stuudios on nõustaja Mai Väljataga, astroloog ja kunstnik Mo Kreegi, skeptik Edvin Kukke ja sarja autor Peeter Liiv. Sarja toimetaja on Marge-Ly Rookäär.

Räägitakse ka raamatust "Fraktaalne aeg".

http://klassikaraadio.err.ee/helid?main_id=1431053

Cogitationis poenam nemo patitur
Leia selle kasutaja kõik postitused
Tsiteeri seda postitust oma vastuses
04-11-2012, 18:01
Postitus: #13
RE: Maailmalõpp 2012
Eks see skeptilisus üleminekuaegade ja muutuste kohta ole inimesele sisse programmeeritud lausa.
Või sai see siis uue aastatuhande algusel alguse, kui midagi hirmsat ei juhtunud alguses.
Et me elame üleminekuajastul, seda räägiti juba 60.ndatel.
Ongi juba pikk aeg ju möödas.
Ajaleheartiklitesse ja internetilinkidesse poetatakse jah teadusteooriaid lisaks sisse, aga väga vanades raamatutes (tõlgitud osad ka inglise keelde) on ka iidsete tarkade jutt sees. Tavaline lääne inimene neid Ida tarkade teoseid lihtsalt ei mõista. Need hoopis teisel tasandil kirja pandud, tänapäeval väga vähestele mõistetavad.
Ma ise usun, et tuleb armastuses elada, siis ei tulegi lõppu.
Seega ikka tähtis ju, missugust versiooni uskuda.
Aga ikkagi - mis seal Hancocki jutus siis vale on uuematele andmetele tuginedes?
Tänud klassikaraadio vestluse ära toomise eest.
Leia selle kasutaja kõik postitused
Tsiteeri seda postitust oma vastuses
06-11-2012, 13:36
Postitus: #14
RE: Maailmalõpp 2012
Ma mõtlesin pikalt kas ja kuidas ma vastan. On natuke naljakas, et mina, kes ma suhtun maailmalõppu nagu kõigesse muusse, mis ei sõltu minu tahtest (kui tuleb siis tuleb, mina muuta ei saa, seega ei muretse ka), olen sattunud puhtalt omaenese edevuse tõttu disskussiooni sellel teemal. Niisiis, kuna mul puuduvad igasugused tõsiseltvõetavad väited maailmalõputeooria kinnituseks või ümberlükkamiseks, otsustasin ma, et vastan mõningatele Karlssoni väidetele, lähtudes puhtisiklikust seisukohast. Ma ei kasuta selles postituses ei viiteid ega linke vaid püüan selgitada, kuidas paistavad asjad minu isiklikust vaatevinklist. Niisiis, see, millest ma rääkima hakkan, on minu tõde, absoluutselt subjektiivne arvamus, absoluutselt ümberlükatav igasuguste teaduslike teooriatega. Kuna ma olen igasugustes sellistes „kasuta vastamiseks teist postitust“ toimetamistes harukordselt saamatu, kasutan mina head „Lõika-kleebi“ tehnikat ja tähistan siinkohal Karlssoni väited tähega K.
K: Eks see skeptilisus üleminekuaegade ja muutuste kohta ole inimesele sisse programmeeritud lausa.
Või sai see siis uue aastatuhande algusel alguse, kui midagi hirmsat ei juhtunud alguses.

Mina olen kasvanud ajal, kus sai valmistutud tuumarünnakuks. Ei tulnud, aga ometi tekitas selline pidev harjutamine, mida teha, minus teatud hirmu. Noh, hiljem sai ju päris mitu maailmalõppu ka üle elatud. Millenniumivahetuse maailmalõpp on eredalt meeles. Mis kõik pidi juhtuma, aga jäi ära... Mingil ajal tekkis minus teadmine, et kui tuleb maailmalõpp, tuleb mingi katastroofi tagajärjel, siis ei saa mina sinna midagi parata. Milleks siis muretseda ja hirmu tunda. Seetõttu võtangi ma seda teooriat skeptiliselt. Ma usun, et nii ei juhtu. Kuid kui juhtub? No tulgu siis pauguga. Mis puutub üleminekuaega, siis sellesse ma nii skeptiliselt ei suhtu. Ma usun, et on muutuste aeg, kuid kas peab juhtuma siis midagi hirmsat? Võib-olla juhtub hoopis midagi head. Päike skorpioni majas toob tõe. Ja tõde on ju hea.
K: Et me elame üleminekuajastul, seda räägiti juba 60.ndatel.
Ongi juba pikk aeg ju möödas.

On minu teada erinevaid arvamusi. Mõnede arust kestab üleminekuaeg aastakümneid enne ja pärast kevadpunkti nihkumist Kaladest Veevalajasse. On ka neid, kes ütlevad, et mõjutused kestavad aastasadu. Muide, G. Hancock oli aastal 1995 veel kindel, et me elame Kalade ajastul.
K: Noh see maiade praeguse maailmatsükli lõppemise teave levis ju juba ammu enne internetiajastut.
Ei räägitud siis küll ainult maiadest, vaid erinevate indiaanikultuuride ennustustest.

See kuupäev, millele praegu apelleeritakse, on siiski pärit ühelt maiade kalendrilt. Ometi ei ole seal ju juttu maailmalõpust. Kalender ei ole küll päris terve, aga ometi on see suudetud ära tõlkida. Kuid, kuipalju on tõlkes kaduma läinud või juurde pandud? Kas kaasaegsed inimesed, rikutud kristlikust maailmavaatest ja muudest teguritest, suudavad mõelda samamoodi nagu muistsed maiad? Mingisugune intonatsioonivarjund võib olla jäänud aegade hämarusse ja ei küüni meie ajudeni. (Toon sellise lollakalt lapsiku näite: Kui Koidulaulik kirjutas “mu lehkav isamaa”, ei osanud ta arvatagi, et sada aastat hiljem selgitavad emakeeleõpetajad nina krimpsutavale lastele, et Koidula kindlasti mitte ei arvanud, et ta isamaa haiseb). Nii on kõikide iidsete asjadegagi : kas me ikka suudame autentselt neid lahti seletada või oleneb kõik ikkagi tõlgendajatest? Ja kui rääkida sellest, et läbi aegade on erinevates kultuurides kantud edasi ennustust apokalüpsisest, siis millel see võib põhineda? Erinevate kultuuride iidsetes pärimustes räägitakse ka juba olnud katastroofist – vesi, tuli jne. Võtan nüüd aluseks maiade kalendrid (vist oli neid 17) ja ühe sõna, mis mul nendega seoses on meelde jäänud : tsüklilisus. Mis on olnud, see kordub. Kas ei põhine ennustused apokalüpsisele just sellel?
K: New Age kui liikumine sai alguse juba 60.ndatel.
Jah, seda küll, kuid tänapäeval on selle liikumise tähe all paisunud globaalne äri, kust igaüks tahab oma tillukest osa saada. Mida kõike müüakse – valgusolendite kanaldustest kuni ükssarvikumeditatsioonideni. Ja kõik läheb kaubaks. Majandussurutis oli veel heaks taganttõukajaks. Meeleheitel inimestele on kerge lootust müüa. Ja inimesed zombistuvad, ootavad abi kusagilt tähtede tagant. Selles valguses tekib minul küsimus : Kelle huvides see New Age liikumine tegelikult toimub? Maailma valitseb teadagi raha. Kas liikumine loodi mingil teatud eesmärgil või võttis keegi selle ajapikku üle? Elame – näeme, kui vahepeal maailmalõpp ei tule. Millegipärast kangastub mulle selle liikumise taga mingi vandenõu ja see on halb.
K: Aga ikkagi - mis seal Hancocki jutus siis vale on uuematele andmetele tuginedes?
Ma ei ole väitnud, et midagi oleks vale. Minu vaatekohast on Hancock teinud väga mahuka uurimustöö, lähtudes erinevate teadlaste töödest. Ja see, mispärast keegi mingit teooriat usub-ei usu, on subjektiivne vaatenurk. Enamik inimestest usub püramiidide puhul ametlikku versiooni (kui nad üldse viitsivad selle peale mõelda), mida ka koolis õpetatakse, teine osa usub tulnukateooriat jne. Hancocki oma on sama hea. Piisavalt usutavalt tõestatud. Aga alati tasub vaadelda ja võrrelda ka teisi teooriaid, sest võib juhtuda, et leiad midagi, mis tundub veel tõenäolisem kui see, millesse parasjagu usud.
K: Ma ise usun, et tuleb armastuses elada, siis ei tulegi lõppu.
Seda usun mina ka. Ma usun, et armastusel on energia, mis muudab maailma paremaks paigaks.

Nii et umbes selline sai siis minu seisukoht teemal “Maailmalõpp 2012”. Nagu ma ütlesin, ei mingeid tõestusi, lihtsalt mõtted. Ja kuna ema väitel olid mul kuni kolmanda eluaastani pikad plaattinablondid lokid, siis võib ju arvata, et minu aju võttis omaks “blond olemise” ja sinnapaika see asi jäi. Üleüldse muutub ajalugu minu jaoks reaalselt hoomatavaks alles XIX sajandil. Kõik, mis toimus enne seda, on väga hämar enneminevik. Loodan, et ma midagi väga segamini ei ajanud...:scratchhead:

Aga kui kellelgi on raudpoltkindlat infi selle kohta, et maailmalõpp saabub enne 22. detsembrit, siis võiks siia kirja panna küll. Poleks vaja hakata jõulukinkide ostmisega vaeva nägema.:arf:

Cogitationis poenam nemo patitur
Leia selle kasutaja kõik postitused
Tsiteeri seda postitust oma vastuses
06-11-2012, 15:13
Postitus: #15
RE: Maailmalõpp 2012
Lugesin huviga teie arutlust. Tänud vastuste eest!
Endalgi samad mõtted aastaid olnud kõiki neid raamatuid lugedes, kus mõnedes ka need veevalaja ajastud ja maiade ennustused ära on toodud. New age kirjandusest siiski olen püüdnud kaarega ümber minna ja tuumasõja kartust ka ei mäleta. Aastatuhade vahetust üldse ei karnud ja just maiade ennustuse pärast.
Ega nüüd ka ei karda midagi. Ehk ainult aastalõpu paanikat inimeste seas ja päikesetorme, mida NASA olevat ennustanud.
Kas see ülemaailmne new age liikumine ei tekkinud ehk alguses iseenesest?
Tänapäeva tavainimene (selle hulka pean ka ennast) muidugi ei suuda autentselt tõlgendada iidseid teadmisi.
Samas iidsete kultuuride uurijad tegelevad enamus igaüks ise ajastu uurimisega ja erineva valdkonnaga. Huvitav on lugeda neid raamatuid, kus vanu kultuure võrreldakse omavahel. Seal aga tekib jälle see viga, et üks inimene, kes kõikidest vanajaja teadmistest tahab tervikpildi luua ei suuda kõiki detaile haarata.
Püramiidid arvatakse tänapäeval olema lihtsalt suured kivikobakad, aga keegi ei vaevu meelde jätma, millised nad nad vanal ajal välja nägid. Valge glasuuriga kaetud ja kristallist tipuga.
Aga see püramiidide jutt läheks teemast välja ja seega ma panen punkti.
Elame näeme, mis tuleb - kui üldse tuleb! :give_rose:
Leia selle kasutaja kõik postitused
Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Postita vastus 


Vali alamfoorum: